Reklambey

gördüğünü, duyduğunu, bildiğini paylaşıyor..

instagram+icon+instagram+logo+logo+icon-1320184050987950067

Başarılı Instagram Yönetimi – Yeni Trendler

2019 yılında başarılı bir Instagram yönetimi gerçekleştirmek isteyenler için rekabetin oldukça artmış olmasından dolayı artık spesifik veya en çok kullanılan tagları kullanmak ve düzenli olarak paylaşım yapmak kesinlikle yeterli olmayacak.

Daha fazla etkileşim elde etme ve takipçi kazanma ya da markanızın Instagram özelindeki sosyal medya stratejisini doğru bir şekilde kurgulamak için 2019 yılındaki en etkili Instagram araçlarını ve eğilimlerini bilmeniz ve bunları aktif bir şekilde kullanmanız gerekiyor.

2019’da başarılı bir Instagram yönetiminin 6 adımına gelin birlikte bakalım…

Artırılmış Gerçeklik Hikayelerini Kullanın

Instagram 2018 yılında ünlülerin ve tanınmış marka hesaplarının kendi AR’larını oluşturmaları için kapalı bir beta programı oluşturmuştu. Şimdilerde ise Instagram, bu özelliğin kullanım alanını genişleterek markaların kendi özel AR filtrelerini oluşturmalarına olanak tanımasından dolayı markaların tanıtım ve bilinirlik arttırma çalışmalarında kullanmaları için etkileşimli içeriğe sahip oldukça faydalı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Niceliğe Değil Niteliğe Önem Verin

Yapılan en büyük hatalardan biri takipçi satın almaktır. Sırf sayfanın takipçi sayısı fazla gözüksün diye marka veya hesap yöneticileri bu yönteme başvurmaktadır. Bir hesabın organik olarak büyümediği sayfa etkileşiminden çok kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Agresif takip ve takipçi satın almaktan uzak durun. Tüm bunlara ayıracağınız zamanı ve bütçeyi reklam alanına yönlendirmeniz size olumlu bir şekilde dönecektir. Tabi doğru hedef kitle seçildiğinde!

Bir firma için dijital pazarlama açısından en kritik konulardan birisi de hedef kitle belirlemektir. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi için “Dijital Pazarlamanın Temel Taşı: Hedef Kitle Belirleme” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Satın Alma Özelliğini Kullanın

Önceden Instagram üzerinden satış yaparken sponsorlu reklam ile kullanıcılara web sitenize bağlantı veriyorduk. Ancak şimdi, Instagram’ın Alışveriş Özelliği ile kullanıcılar ürünleri doğrudan Instagram‘dan ayrılmadan satın alabiliyor.

Bu trend 2019 yılında ve önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecek. Yapılan araştırmalar kullanıcıların basit ve kolay bir şekilde satın alma işlemini tamamlamak istediğini gösteriyor. Bu nedenle Instagran Alışveriş Özelliğini kullanmak oldukça önemli ve faydalı olacaktır.

Hikaye Reklamlarına Önem Verin

Hepimizin bildiği gibi kullanıcılar bazında Instagram hikayeleri oldukça popüler. Instagram‘a ilk girişte kullanıcılar postlardan önce hikayelere bakıyor. Bu nedenle Instagram hikayeleri ürünlerinizi tanıtımını yapmak ve satmak için kullanmak oldukça önemli.

Yine yapılan araştırmaların sonuçlarına göre yaklaşık 400 milyon kullanıcı her gün Instagram hikayelerini görüntülemekte ve en çok görüntülenen hikayelerin üçte biri markalara ait ve markalar ortalama olarak önceki Instagram kampanyalarına göre yüzde 73 daha yüksek bir tıklama oranı elde ediyor.

Instagram hikayelerinde kendi reklamınızı oluşturmak ve yayınlanmak için Facebook Reklam Yöneticisi hesabınızı kullanabilirsiniz.

Instagram hikayelerini sadece reklam amaçlı değil günlük tanıcı paylaşımlar için de kullanabilirsiniz. Hikayeler 24 saat içinde kaybolmaktadır fakat markanın kendi sayfasında en iyi hikayelerinizi kaydedebilir ve istediğiniz kadar onları hesabınızda tutabilirsiniz.

Markanın genel tanıtımını yapan, belirli ürünleri veya etkinlikleri anlatan hikayeler oluşturabilir, en iyi performans gösteren hikayeleri de kaydederek daha çok kişinin görmesini sağlayabilirsiniz.

Etkileyici ve Sıradışı Görseller Kullanın

Sosyal medyada içerik söz konusu olduğunda, yenilikçilik ve özgünlük son derece önemlidir. Öne çıkmanın yolu hazırladığınız içeriklerin kullanıcıların dikkatini çekmesini ve sizi takip etmelerini sağlamak ve yeni içerik biçimlerini denemektir.

Son zamanda sinema grafikler yeni trendler arasındadır. Kendi sinema grafiklerinizi oluşturmak için farklı araçlar kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Video Kullanın

Instagram‘da video paylaşım trendi gün geçtikçe artıyor ve IGTV özelliği bu trendin daha da popüler olmasını sağladı. Bu video platformu özellikle dikey videoları oynatmak için geliştirilmişti, yani yalnızca mobil videolar oluşturmak için yapılmıştı. (2018 yılından beri aktif olarak kullanılmaktadır)

Instagram hesabınızda etkileşimleri arttırmak için süre sınırlaması olmadan (önceden 1 dakikalık video paylaşım sınırı bulunmaktaydı) video oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Sunulan bu özelliği kullanmak markalar için daha geniş kitlelere ulaşmanın anahtarı konumundadır. Bu özelliği, markanızı ve ürünlerinizi tanıtan ilgi çekici uzun formlu videolar oluşturmak, belirli ürünleri ve faydalarını vurgulamak, etkinlik videolarınızı paylaşmak, nasıl kullanılır ya da ne işe yarar tarzındaki videoları kullanıcılara iletmek ve ilgi çekici her türlü yaratıcı video içeriğini oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Yorumlar

No Comments

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir